منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
دسته بندی نشده, طبیعت گردی, کمپینگ, ماجراجویی, مسافرت

جاذبه های طبیعت گردی در رامسر (بهشت برین همین جاست!)

جاذبه های طبیعت گردی در رامسر (بهشت برین همین جاست!)

0
(0)

وقتی حرف از سفر کردن می شود اولین جایی که به ذهن خطور می کند شمال است. همیشه و در همه حال شمال! به همین دلیل تصمیم گرفتیم جاذبه های طبیعت گردی در رامسر را معرفی کنیم تا در سفرهای بعدی بتوانید از آن استفاده کنید و لذت ببرید. اما معرفی ها فقط به شمال ختم نمی شود و به جاذبه های گردشگری جنوب ایران نیز می پردازیم، برای آشنایی با نقاط طبیعت گردی در چابهار نیز می توانید در این صفحه کلیک کنید.

جالب است بدانید قبل از سفرهای رضا شاه به رامسر، نام این شهر سخت سر نام داشت و بعدها به رامسر تبدیل شد. به همین خاطر می توانید شاهد ردپای تاریخ و فرهنگ غنی مردم در این شهر باشید. همچنین طبیعت بکر رامسر میان شهرهای مازندران زبانزد است به همین دلیل جاذبه های طبیعت گردی در رامسر را معرفی می کنیم تا شما هم از نسخه کوچک شده ی بهشت روی زمین دیدن کنید.

تاریخچه رامسر

رامسر که از شهرهای شمالی کشور است و در استان مازندران قرار گرفته در زمان های گذشته آن را با نام سخت سر می شناختند. نام رامسر از تاریخ 8 خرداد ماه سال 1314 هجری شمسی بر اساس مصوبه ای به شماره 6502/318 برای این شهر انتخاب شد و از آن پس همگان این شهر را با نام رامسر می شناسند. اصلی ترین دلیل زیبایی و محبوبیت این شهر وجود دریا و جنگل در نزدیکی یکدیگر می باشد. رامسر از جمله شهرهای شمالی است که دارای فرودگاه هم می باشد و از ویژگی های مثبت آن محسوب می شود.

در زمان های گذشته این شهر جزء شهرستان تنکابن به شمار می رفت، اما بر اساس تقسیمات جدیدی که در سال 1364 هجری شمسی در این منطقه صورت پذیرفت، رامسر از شهرستان تنکابن جدا گردید. در تاریخ آمده که سرزمین شمالی کشور با نام های تپوش آری، تپوری و تپورستان شناخته می شد و در قوم تپور ریشه دارد. شخصی به نام اسدالله عمادی معتقد است که نام این سرزمین برای اولین بار در کتیبه های آشوری به صورت تپوش آری آمده بود. برای چندین قرن نام های تپوری، تپورستان و طبرستان بر روی ناحیه ای از استان مازندران بود و این نام ها را از قوم تپورها بر گرفته بودند.

در زمان قاجار رامسر فعلی، به عنوان روستایی کوچک در بخش غربی استان مازندران بود، اما با روی کار آمدن دولت پهلوی اول و سلطنت رضا شاه پهلوی، این شهر به تلاش و حمایت دولت وقت به یکی از زیباترین شهرهای ایران تبدیل گردید و همان باعث شد از زمان های گذشته تا به امروز از جمله بهترین مقاصد گردشگری شمال شناخته شود. رامسر از سال 1358 از شهرستان تنکابن جدا شد و اداره آن نیز به صورت مجزا صورت پذیرفت و از 1 بخش مرکزی، 3 شهر، 4 دهستان و 200 روستا و آبادی تشکیل شده است. در واقع این شهر از زمان حکومت صفویان مورد توجه قرار گرفت و حتی در بسیاری از نوشته و کتاب های تاریخی و گردشگری از آن با عنوان شهر سبز نام برده اند. همچنین در نوشته های بسیاری از جهانگردان قدیمی نام رامسر به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری خطه شمال یاد شده است.

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی جنگلی مرتفع در جنوب رامسر با حال‌ و‌ هوایی بی‌ نظیر است. جنگلی مه‌ آلود، چهارفصل، نزدیک به ییلاق جنت رودبار، با درختانی سبز و بلند قامت که به دالان بهشت معروف شده است و جویبارهای کوچکی دارد که در آن جاری هستند. دلیل اصلی محبوبیت جنگل دالخانی مه غلیظی است که در این جنگل وجود دارد و دل خیلی از مسافران و گردشگران را برده است. آوای نغمه‌ی بلبل ها و هدهد ها در دالان های دالخانی در گذشته بسیار پر اوازه بوده البته حالا هم می توانید در این جنگل زیبا صدای پرندگان و آرامش را حس کنید.

آدرس: استان مازندران، ۳۰ کیلومتری شرق رامسر، جاده رامسر- تنکابن

دریاچه قو

دریاچه قو

دریاچه قو از جمله جاهای دیدنی رامسر است که در نزدیکی جواهرده قرار دارد. برای دسترسی به این دریاچه، باید از طرف روستای جواهرده، از جنوب به‌ دسمت رامسر حرکت کرده و در بین راه جاده فرعی و خاکی خواهید دید که می‌ توانید از آنجا به این دریاچه دسترسی داشته باشید.

برای ورود به این جاذبه باید مبلغی را جداگانه بپردازید. اطراف این دریاچه جاذبه‌های طبیعی فراوانی را خواهید یافت که در کنار لذت بردن طبیعت آن‌، می‌ توانید ناهار خورده و مدتی از این مکان لذت ببرید.

هتل قدیم رامسر

هتل قدیم رامسر

در رامسر هتلی قدیمی از زمان رضاشاه پهلوی وجود دارد که از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین هتل‌های ایران است. هتل سه طبقه‌ رامسر در سال ۱۳۱۷ احداث شد و حدود پنج هزار متر مربع مساحت دارد و معماری آن شبیه به سبک معماری آرت دکو اروپا است. در ساخت این بنای پهلوی آهن به‌کار‌نرفته است و تماما از آجر، بتن و سیمان ساخته شده است. گچ‌ بری‌های گیاهی، تزیینات گچی از نوع شمسه‌ای و پر طاووس از جمله تزیینات این هتل است و  برای برپایی آن مجموعه‌ای از سلیقه‌های آلمانی، انگلیسی و ایتالیایی استفاده شده است.

غار یاغی لوکا

غار یاغی لوکا

در منطقه‌ای از شمال غربی شهرستان رامسر، پدیده‌ای طبیعی و جالب قرار دارد که از آن به «غار یاغی لوکا» یاد می‌ شود. یاغی لوکا که به‌ معنی «سوراخ راهزنان» است. در واقع چاهی است با دهانه‌ای نزدیک به سه متر که روی «کوه ایلمیلی» قرار دارد و طبق روایات مردم محلی، در گذشته از آن به‌عنوان مکانی جهت فرار اهالی «دژ ایلمیلی» به‌سمت ساحل دریا استفاده می‌ شد. هرچند به نظر می‌ رسد که این غار مدت‌ زمانی نیز پناهگاه دزدان و راهزنان و نیز افرادی که مخالف امرای محلی بوده و توسط حاکمان وقت، یاغی لقب میگرفتند نیز بوده است. بنابراین می‌ توان این غار را همانند دژی استوار و مستحکم در نظر گرفت.

آدرس: استان مازندران، شمال شهر رامسر، آخوند محله

قلعه مارکوه

قلعه مارکوه

اگر به پیاده‌ روی و کمی کوه‌ نوردی در سطح آماتور علاقه‌ مند هستید، بهتر است حتما سری به قلعه مارکوه بزنید. این قلعه زیبا که در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است، یکی از جاهای دیدنی رامسر به شمار می‌ آید. شما از ارتفاع ۵۰۰ متری می‌توانید از طرفی شاهد دریا و از طرف دیگر نظاره‌گر جنگل‌های انبوه و سرسبز رامسر باشید. مارکوه رامسر از نظر مرزبندی، در شهر کتالم واقع شده که تنها شش کیلومتر تا شرق رامسر فاصله دارد. در ضمن برای بازدید از این قلعه دیدنی، باید حدود ۳۲۰ پله را پشت سر بگذارید.

مسیر دسترسی به قلعه مارکوه : مازندران، رامسر، بخش کتالم، محدوده میان نیاسته و کرد محله، جاده مارکوه

بوستان جنگلی صفا رود

در فاصله‌ ۹ کیلومتری از مسیر جواهرده به رامسر، «بوستان جنگلی صفارود» قرار دارد. این منطقه‌ گردشگری را که نام دیگر آن “آب معدن” است در دل دره، در مجاورت رود صفارود و در بخش پایینی جاده می توانید ببینید. همچنین این مکان به دلیل طبیعت بکر، مکانی ایده آل برای تعطیلاتی چون 13 به در است.

آدرس بوستان جنگلی صفارود : مازندران- رامسر- ۹ کیلومتری جاده جواهرده

جنت رودبار

جنت رودبار

احتمالا نام جنت رودبار به گوشتان خورده! اگر از آن دیدن نکردید باید بگوییم زیباترین جای دیدنی شهر رامسر است! جایی که هر چه قدر بیشتر در ارتفاعات بالا روید، مناظر بکرتر و آب‌وهوای کوهستانی‌ تری در انتظار شما است. این دهستان که در ۵۰ کیلومتری رامسر قرار دارد. اگر در بهار و تابستان به این روستا بروید، مردم محلی را می‌ب ینید که عسل‌های ارگانیک خودشان را می‌فروشند و توصیه می‌ کنیم حتماً از آن‌ها خرید کنید.

دهستان جنت رودبار ییلاق‌های فراوانی دارد که هر کدام در حال ربودن گوی زیبایی از دیگری هستند. ییلاق‌هایی از جمله ییلاق اکراسر، چاک، چرته، ایزکی، نمکدره و جیررود در این منطقه قرار دارند و زیبایی دوچندانی به طبیعت آن داده‌اند. علاوه بر این با رفتن به این دهستان می‌ توانید از آبشارهای باشکوهی مانند آبشار آزارک، حسینیه، چاردر، خشکا، ریش بزار و هیسیان هم دیدن کنید.

آدرس: استان مازندران، رامسر، روستای جنت رودبار

آبشار ایج

آبشار ایج

آبشار ایج یا همان آبشار ده‌قلو، یکی از آبشار‌های زیبا و معروف رامسر است که به عنوان یکی از جاهای دیدنی رامسر از آن یاد می‌ شود. این آبشار در دل روستایی به همین نام قرار دارد و همین موضوع دلیل اصلی نام گذاری آن است. جالب است بدانید که برف‌های روی کوه‌های خشم چال، تنها عامل ایجاد این آبشار هستند. این برف‌ها آب شده و از ارتفاعات کوه به سمت زمین سقوط می‌ کنند و باعث خلق این آبشار زیبا و دیدنی می‌ شوند.

به دلیل وجود این آبشار و محیطی کوهستانی برای بازدید از این جاذبه طبیعی زیبا، بهتر است فصل تابستان را انتخاب کنید. حتی در فصل تابستان نیز منطقه ایج بسیار خنک و خوش آب و هواست و می‌ توانید از هوای گرم شهر فرار کرده و در اینجا نفسی تازه کنید.

آدرس آبشار ایج: مازندران، رامسر، اشکور علیا، روستای ایچ

سد میجران

سد میجران

در فاصله‌ ۲۰ کیلومتری از شهرستان رامسر و پنج کیلومتری از بخش جنوبی قله‌ زیبای مارکوه، یکی از مکان‌های دیدنی و چشم نواز استان مازندران قرار دارد. «سد میجران»، نام این جاذبه‌ گردشگری است که در حد واسط اربه کله و دالخانی و روی رودخانه‌ «نسارود» ساخته شده است که از ازاره سرریز می‌ شود.

میجران از نوع سدهای سنگ‌ریزه‌ای با هسته بتن آسفالتی است که دارای تاجی به طول تقریبی ۱۹۰ متر و ارتفاعی حدود پنج متر و نیم از سطح رودخانه است. منطقه‌ سد میجران حفاظت‌شده است و مسافران و بازدیدکنندگان تنها می‌ توانند از فاصله‌ای مشخص شده این منطقه و سد زیبا را مشاهده کنند.

گرسماسر

گرسماسر و دالخانی مناطق ییلاقی اطراف رامسر هستند که مورد توجه بسیاری از گردشگران و دوستداران طبیعت قرار گرفته است. هوای این منطقه کوهستانی و بسیار دلپذیر است. این مکان دیدنی در ۴۰ کیلومتری جنوب غرب رامسر قرار گرفته. شاید حدود ۳۰ دقیقه باید با وسیله نقلیه شخصی خود راه را پشت سر بگذارید تا به گرسماسر برسید. این منطقه تا حدی مرتفع است که شما می‌ توانید از آنجا به تمامی مناطق رامسر و تنکابن اشراف داشته باشید.

آدرس گرسماسر رامسر : ۴۰ کیلومتری جنوب غربی رامسر

آبشار ازارک

آبشار ازارک

یکی دیگر از آبشارهای زیبای شهر رامسر آبشار ازارک است که در منطقه سنگ‌پشت قرار دارد. بارش فراوان باران در ارتفاعات این منطقه باعث به وجود آمدن این آبشار و پوشش گاهی پرپشت و سرسبز اطراف آن شده است. در سفرتان به رامسر حتماً به تماشای این آبشار بروید و در طبیعت مسحورکننده‌اش قدم بزنید.

آدرس: استان مازندران، ۳۰ کیلومتری شرق رامسر، جاده رامسر- تنکابن، جنگل دالخانی، دهستان چهل شهید، روستای سنگ‌پشت

سخن پایانی

رامسر جزو شهرهایی است که دیدن چندباره آن هم حق مطلب را ادا نمی کند! پس برای این سفر کوله ها را آماده و کفش هایتان را به پا کنید و بزنید به دل جاده! اگر پیشنهاد یا تجربه ای از مسافرت خود از جاذبه های طبیعت گردی رامسر دارید با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

در رامسر از چه موزه هایی دیدن کنیم؟

کاخ مرمر
موزه مردم شناسی رامسر

بهترین زمان برای سفر به رامسر چه فصلی است؟

از بهترین فصل های سفر به رامسر فصل های بهار و پاییز است که خبری از گرما و شرجی بودن و سرمای شدید نیست. اما در تابستان هم رفتن به ارتفاعات و ییلاق این شهر صفای دیگری دارد.

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

زهرا کاظمیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید