منو
  • ارسال رایگان پستی برای خرید بیش از 500 هزار تومان
  • ارسال سریع با تیپاکس در روز خرید
  • ارسال با پیک در زمان مورد نظر مشتری برای تهران
  • 7 روز ضمانت تعویض و عودت
  • مشاوره تخصصی
آمادگی جسمانی, دویدن

بهترین کفش برای دویدن روی آسفالت چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین کفش برای دویدن روی آسفالت چه ویژگی هایی دارد؟

4
(1)

هنگام انتخاب یک کفش جدید برای دویدن روی آسفالت (دویدن جاده) همه ما می خواهیم بهترین ها را انتخاب کنیم. اما “بهترین” برای همه بهترین نیست، بنابراین چگونه می توانید کفش مناسب خود را پیدا کنید؟

اغلب این روزها، ما یک بررسی را می خوانیم و ذهنمان درگیر است، به این معنی که بدون بررسی همه گزینه ها، برای انتخاب کفش دویدن جدید عجله می کنیم. در دنیایی از اطلاعات و نظرات، پیدا کردن یک میلیون فکر و انتخاب مختلف برای پیدا کردن یک جفت کفش مناسب آسان است. برای کمک به بررسی همه چیز، ما فهرستی از تکنیک‌های انتخاب بهترین کفش‌های دویدن روی آسفالت را برای شما گردآوری کرده‌ایم. با موج کوه همراه باشید.

چه چیزی باعث می‌شود بهترین کفش‌های دوی جاده‌ای «بهترین» باشند؟

دویدن در جاده رایج ترین نوع دویدن است. بیشتر دوندگان روی آسفالت، پیاده روهای دست ساز و مسیرهای بتنی می دوند. بزرگ‌ترین ماراتن‌های جهان، رویدادهای دوی جاده‌ای هستند و ورزش‌های میان رشته‌ای مانند سه‌گانه نیز مسیر دویدن جاده‌ای را در خود دارند. از طرف دیگر، اگرچه دویدن در جاده رایج است، اما تحمل آن برای بدن انسان یک فعالیت سخت محسوب می شود.

تاثیر دویدن در زمین‌های سخت و مصنوعی می‌تواند باعث شود دوندگان جاده نسبت به آنهایی که روی چمن، مسیرها، تپه‌ها و حتی مسیرهای ورزشی می‌دوند، در معرض آسیب‌های بیشتری قرار گیرند. این بدان معناست که کفش‌هایی که برای دویدن در جاده انتخاب می‌کنید، نقش مهمی در جلوگیری از آسیب‌دیدگی شما دارند. بنابراین بهترین کفش‌های مخصوص دویدن جاده‌ای آنهایی هستند که برای دویدن روی آسفالت بیشترین محافظت را ایجاد می کنند.

البته، پیشگیری از آسیب تنها یکی از جنبه‌های، هرچند مهم، انتخاب یک جفت کفش دویدن جاده‌ای است. برای رسیدن به اهداف شما نیز باید عملکرد را ارائه دهد. همه چیز به پیدا کردن کفشی بستگی دارد که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد. در زیر، ما سؤالاتی را فهرست کرده ایم که باید از خود بپرسید تا بفهمید واقعاً از یک کفش دویدن جاده ای چه می خواهید.

1. شما چه نوع دونده ای هستید؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که از نظر ضربه پا چه نوع دونده ای هستید. دونده جلو پا بودن به این معنی است که نیازهای شما با نیازهای یک مهاجم پاشنه پا یا دونده میانی پا متفاوت است. دانستن اینکه چگونه پای شما به زمین برخورد می کند، به انتخاب های شما برای یافتن بهترین کفش دویدن برای نیازهایتان کمک می کند – و همچنین می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که کفش های شما تا زمانی که ممکن است دوام می آورند.

به نقل از on-running یک آزمایش ساده برای تعیین ضربات پای خود این است که یک جفت کفش دویدن جاده ای فعلی خود (یا آنهایی که بیشترین ساییدگی و پارگی را دارند) بگیرید و ببینید که کف کفش کجا بیشتر فرسوده شده است. اگر پشت بیشترین چسبندگی و آج را از دست داده باشد، احتمالاً به این معنی است که شما یک مهاجم پاشنه پا هستید – اگر قسمت میانی و پهلوها بیشترین ساییدگی را دارند، پس از قسمت میانی پا استفاده می کنید – و اگر قسمت جلویی بیشترین استفاده را نشان می دهد، احتمالاً شما یک دونده جلوی پا البته این یک شاخص سریع است، اما قطعی نیست. تجزیه و تحلیل در یک فروشگاه معتبر دویدن بهترین راه است، اما گرفتن یک دوست برای فیلمبرداری از شما در حین دویدن نیز می تواند به شناسایی نحوه برخورد پای شما به زمین کمک کند.

2. هدف شما چیست: سرعت، مسافت، راحتی؟

هنگام جستجوی بهترین کفش دویدن جاده، دانستن اهدافتان بسیار مهم است. بیشتر اوقات، اهداف در یکی از سه دسته اصلی قرار می گیرند. اولین مورد سرعت است: دویدن برای سریعتر شدن. برای این هدف، به عنوان مثال، یک کفش دویدن جاده ای سبک و پاسخگو مانند Cloudflash که سبک وزن است اما پشتیبانی کمی دارد، ممکن است همان کفشی باشد که به دنبال آن هستید. البته اگر سابقه تمرین خوبی داشته باشید ممکن است این کفشها برای مسافت های کوتاه دویدنتان نیز مناسب باشند.

اگر هدف شما دویدن استقامت است، حمایت بیشتر مورد توجه قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که ضربات مچ پا و پای شما در طول دویدن در وضعیت صحیح باقی می ماند.

dgh

سرانجام، هدف دویدن آسان روی سطوح سخت است. بالشتک‌ ها ویژگی‌ای است که باید در اینجا جستجو کنید و اگرچه بهترین کفش‌های دویدن جاده‌ای دارای عناصری از بالشتک هستند، برخی احساس سبک‌وزن را با راحتی بیشتر عوض می‌کنند. کفش هایی که راحتی بیشتری دارند عموما دارای کفه ضربه گیر قوی تر و وزن بیشتر هم هستند.

3. تمرین، مسابقه یا ریکاوری؟

هدف استفاده از کفش روی آسفالت تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، یک کفش تمرینی استفاده بسیار بیشتری (و اغلب طول عمر بسیار کمتری دارد) نسبت به کفش مسابقه شما که ممکن است فقط در روز مسابقه یا در جلسات تمرینی کلیدی استفاده شود، خواهد داشت. یک کفش ریکاوری برای دویدن در جاده اغلب دارای زیره بیشتری است تا از شما حمایت کند تا پس از یک مسابقه، آسیب دیدگی یا جلسه تمرینی سخت‌تر به تمرین برگردید.

اکثر مربیان توصیه می کنند حداقل دو کفش را به طور متناوب انتخاب کنید، زیرا هر کدام با فیبرهای عضلانی کمی متفاوت عمل می کنند. داشتن یک جفت در حالت چرخشی نیز طول عمر هر دو جفت کفش را افزایش می دهد. وقتی نوبت به یافتن جفت ایده‌آلتان می‌رسد، به این فکر کنید که واقعاً برای چه چیزی از آن‌ها همراه با اهدافتان استفاده خواهید کرد. از آنجا، انتخاب جفت مناسب کمی آسان تر می شود.

4. شهرت

اطلاعات فراوانی برای کمک به کشف کفش‌های جدید و بازخورد در مورد انتخاب کفش دویدن روی آسفالت در دسترس می باشد. امروز، ما به‌عنوان دونده خوش‌شانس‌تر هستیم (یا نفرین شده؟) با اطلاعات و بینش بیشتری نسبت به قبل. از دوندگانی که در رسانه‌های اجتماعی یا برنامه‌های اجرای خود دنبال می‌کنید تا کفش‌هایی که ویترین مغازه‌ها را به نمایش می‌گذارند، اطلاعاتی درباره کفش‌های جدید و فناوری کفش در همه جا وجود دارد. البته هر کسی نظر و تجربه منحصر به فرد خود را دارد که ممکن است در مورد شما صدق نکند.

برای کمک به یافتن صداهایی که باید به آنها گوش دهید، چند وب سایت کلیدی، جوایز کفش و البته ورزشکارانی را که مورد تحسین و احترام قرار می دهید پیدا کنید. بر روی این منابع تمرکز کنید و اطلاعاتی را که برای گرفتن تصمیمی مناسب نیاز دارید پیدا کنید. بهترین کفش‌های دویدن احتمالاً دارای شهرتی هستند که همه منابعی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید (به هر حال تا آنجا که می‌توانند) اینها کفش هایی هستند که توسط تعداد زیادی از دونده ها آزمون شده و آزمایش خود را پس داده اند.

5. آنچه که دوست دارید.

در پایان ، بهترین کفش‌های مخصوص دویدن روی آسفالت آنهایی هستند که دوست دارید از آن استفاده کنید. مطالعات نشان داده اند که وقتی احساس خوبی دارید، عملکرد و رضایت کلی را افزایش خواهد یافت. لذت بردن از دویدن تاثیر بسزایی در عملکرد شما خواهد داشت. وقتی صحبت از آن به میان می‌آید، ظاهر مهم است، بنابراین اگر کفشی را پیدا کرده‌اید که فکر می‌کنید می‌تواند برای شما مناسب باشد، اما از جزئیات کوچک‌تری مانند رنگ یا توری متنفر هستید، بررسی کنید که آیا گزینه‌های دیگری وجود دارد یا خیر. یک کفش دویدن عالی اگر از دیده شدن با آن خجالت می‌کشید اصلاً فایده‌ای نخواهد داشت.

6. توجه به شکل پا

یک گام مهم برای یافتن کفش مناسب دویدن، شناخت نوع پای خود بر اساس شکل قوس های بدن است. شکل پای شما معمولاً نحوه برخورد پای شما با زمین، راه رفتن شما و سطح حمایتی که نیاز دارید را تعیین می کند.

7. تست پای خیس

تست پای خیس می تواند به شما یک ایده بسیار اساسی از اینکه چه کفشی می تواند برای شما مناسب باشدبدهد.

به سادگی کف پای خود را خیس کنید، روی یک تکه کاغذ سنگین یا یک کف کاشی تیره قدم بگذارید و رد پایی را که از خود بر جای می گذارید بررسی کنید. شکل رد پای شما می تواند به شما بگوید که آیا کف پای صاف، معمولی یا قوس بلند است.

8. شکل گام

هیچ راه رفتن درست یا غلطی وجود ندارد، در عوض این فرآیند مشخص می‌کند که آیا شما یک دونده خنثی هستید، یک دونده بیش‌ازحد یا کم‌پروناتور هستید تا اطمینان حاصل شود که سطح مناسبی از حمایت را دریافت می‌کنید و به شما این امکان را می‌دهد تا با گامی طبیعی‌تر، کارآمد و راحت بدوید. و خطر آسیب کمتری به همراه خواهد بود.

یک دونده خنثی

یک دونده خنثی معمولاً دارای قوس‌های بلند و راه رفتن ایده‌آل برای جلوگیری از صدمات، به ویژه در مسافت‌های طولانی است.

شما در سطوح مناسب به پشت و پرونت می‌روید تا در حین دویدن پاهایتان متعادل بماند. شما باید به دنبال یک کفش خنثی و سبک وزن باشید.

دوندگان با قوس بلند معمولاً به یک کفش خنثی نیاز دارند تا مطمئن شوند که حمایت مناسب را بدون کنترل یا محدود کردن پا دریافت می کنند.

کفش دویدن روی آسفالت
از راست به چپ: پرونیت زیاد، خنثی، پرونیت کم

پروناسیون بیش از حد

اگر در هنگام راه رفتن یا دویدن، پای خود را بیش از حد به سمت داخل پرون کنید، باعث ایجاد درد و فشار غیرضروری بر روی هم ترازی کلی بدن شما می شود. معمولاً پروناتورهای بیش از حد دارای کف پای صاف یا قوس کم هستند.

متأسفانه، پروناسیون یکی از دلایل اصلی شایع ترین آسیب های دویدن است، بنابراین کفش های شما حیاتی هستند. بالشتک‌های خوب و حمایت‌کننده (کفی و پاشنه)، پاها و مچ‌های شما را ثابت نگه می‌دارند و به شما امکان می‌دهند ایمن بدوید.

پروناسیون کم UNDERPRONATING

آندرپروناسیون یا سوپینیشن زمانی است که پای شما یا اصلاً به سمت داخل نمی‌چرخد یا در هنگام برخورد با زمین به سمت بیرون می‌چرخد. این امر جذب ضربه را کاهش می دهد و باعث می شود انگشتان کوچکتر بیشتر کار را در حین پوش آف انجام دهند.

کمتر از 5 درصد از جمعیت ساب پروناتور هستند و معمولاً دونده هایی با قوس های بلند هستند. بهتر است یک کفش دویدن با بالشتک اما خنثی و سبک تر انتخاب کنید که به جای جلوگیری از آن، انعطاف پذیری و حرکت را تشویق می کند.

https://mojekooh.com/running-tips-from-mo-farah/

چقدر این پست مفید بود؟

ستاره چپ بیشترین امتیاز

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

مهدی جباریان

*مهدی جباریان : شروع فعالیت کوهنوردی 1376 برخی صعودهای شاخص: • گشایش مسیر در دیواره پاتخت ، زمستانی ، سبک آلپی • رکورد صعود چهارجبهه دماوند در 25 ساعت و سی دقیقه:شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، غربی، شمالی، شمال شرقی، پایان در گوسفندسرا • صعود سه جبهه دماوند در 21 ساعت: شروع از گوسفندسرا، مسیرهای جنوبی، شمالی و شمال شرقی • رکورد صعود آزاد انفرادی دهلیز مرکزی یخار از معدن تا انتهای یخچال در 12 ساعت • صعود زمستانی دماوند 10 مرتبه: گرده شرقی(تیغه های یخار)، جنوبی، شمالی، یکروزه... • صعود دماوند مجموعا 104 مرتبه در فصول مختلف یالهای گوناگون. • صعود زمستانی گرده شرقی سرکچال به خلنو • صعود زمستانی قلل شاخک و علم کوه از مسیر سیاسنگا • رکورد صعود سرعتی آزاد انفرادی گرده آلمانها از ونداربن تا تنگ گلو در 7 ساعت و سی و سه دقیقه • تلاش برای صعود زمستانی آلپی ترکیبی دیواره علم کوه مسیر هاری رست، صعود برتر سال 96 • صعود به گرده آلمانها چهارده مرتبه در فصل بهار و تابستان و پاییز – صعود یکروزه گرده آلمانها • صعود یکروزه دیواره علم کوه، مسیر هاری رست از ونداربن به ونداربن بدون بارگذاری 21:33 ساعت • صعود دو مسیر هاری رست و فرانسوی های دیواره علم کوه در یک روز • رکورد عبور از البرز، شروع دربند توچال تا آزادکوه کلاک ، 102 کیلومتر، 9000 متر صعود در 46 ساعت رکورد صعود سرعتی زمستانی گرده آلمانها از ونداربن به ونداربن در 67 ساعت • رکورد صعود سرعتی خط الراس دوبرار در 17 ساعت و نه دقیقه • صعود سرعتی از پل خواب توچال کلک چال جمشیدیه در 15 ساعت و 20 دقیقه • صعود یکروزه از دربند توچال تا سرکچال سپیدستان در 23 ساعت و 50 دقیقه ، 65 کیلومتر، • صعود قله خان تنگری 7010 متر • تلاش برای صعود قله ماناسلو 8163 متر • صعود یخچالهای شمالی سبلان، کسری، یخار • صعود و تمرین سنگنوردی در دیواره های شروین، پلخواب، بیستون.... • گشایش مسیر در دیواره های کاسونک، شروین، اوسون ترکیبی ... • مربی کوهپیمایی درجه سه سایر: کمربند مشکی جودو دان یک کارشناس مهندسی معماری، دکتری مدیریت بازرگانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مقالات

مقالات پیشین

سبد خرید
راهنمای خرید و ارسال
فروشگاه
وبلاگ
حساب من
0 مقايسه
0 مورد سبد خرید