وزن کوله پشتی کوهنوردی چقدر باید باشد؟

مانند هر چیز دیگری وزن کوله پشتی کوهنوردی به نوع برنامه، اهداف و سطح آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد.

با این حال اکثر متبدی ها در ابتدا کوله های سنگین تری حمل می کنند، اما رفته رفته با یادگیری و تجربه بیشتر افراد در می یابند که چه چیزی اضافه است و حذف همین موارد اضافه می تواند به سبک شدن کوله پشتی کمک کند.

در این مقاله موج کوه به برخی حقایق پیرامون وزن کوله پشتی و نکاتی که باید در این رابطه در نظر داشته باشید خواهیم پرداخت.

وزن کوله پشتی

هنگام بستن کوله پشتی قوانین کلی زیر را مدنظرداشته باشید:

  • وزن یک کوله پشتی بارگیری شده نباید بیش از 20 درصد وزن بدن شما باشد. یعنی اگر وزن شما 80 کیلوگرم است کوله پشتی شما نهایتا 20 کیلوگرم خواهد بود.
  • وزن کوله پشتی برای یک برنامه یکروزه نباید بیش از 10% وزن شما باشد. باز هم برای یک فرد 80 کیلویی این وزن معادل 8 کیلوگرم است.

این درصدهای راهنما به شما کمک می کند تا وزن کوله خود را برای برنامه کوهنوردی بعدی تنظیم کنید.

در عین حال موارد زیر می توانند روی وزن کوله پشتی تاثیرگذار باشند:

مدت زمان سفر: هر چه سفر طولانی‌تر باشد، به غذا، آب و سوخت بیشتری نیاز خواهید داشت که البته به وزن کوله شما می‌افزاید.

فصل/ آب و هوا: اگر در هوای سرد بیرون می روید، باید لباس و وسایل گرمتر و سنگین تری داشته باشید تا زمانی که در هوای آفتابی تابستانی پیاده روی می کنید.

ترجیحات شخصی: برخی افراد برای راحتی در کمپ ها ارزش بیشتری قایل هستند و در نتیجه ترجیح می دهند برخی وسایل اضافی مانند لباس یا زیرانداز اضافی و امثال آن با خود ببرند.

میزان درگیری فنی در برنامه: درگیری فنی بیشتر به معنای نیاز به لوازم فنی بیشتر است. ممکن است شما فقط به یک جفت کرامپون نیاز داشته باشید. یا اینکه مسیر صعود شما درگیری فنی نداشته باشد. با این حال صعودهای فنی به معنای نیاز به همراه داشتن مواردی مثل طناب و … دارد.

سبک کوهنوردی: کوهنوردان طرفدار سبک های سبکبار (یا آلپی) معمولا بار کمتری حمل می کنند در حالی که کوهنوردان طرفدار سبک های محاصره ای عموما تجیهزات بیشتری با خود می برند که به منظور آماده سازی کمپ ها کاربرد دارد.

یک سوم چطور

پیشتر از اینها درباره قانون یک سوم صحبت می شد. این به معنای آن بود که یک کوهنورد می تواند تا یک سوم وزن بدن خود حمل کند. اما این قانون در واقع لبه مرز توانایی را نشان می دهد. اگر تجربه کوله کشی داشته باشید (که به احتمال زیاد حتما دارید) شما هم با ما هم عقیده هستید که قانون یک سوم بیش از حد دست بالاست و در عمل نمی شو یک کوله پشتی با این وزن را برای مدت زیادی حمل کرد.

وزن کوله پشتی کوهنوردی

چگونه وزن کوله پشتی را کم کنیم؟

همه کسانی که تجربه کوله کشی دارند ارزش حمل کوله سبک تر را می فهمند. این به شما کمک می کند، سریعتر، ایمن تر و طولانی تر حرکت کنید و نیاز شما به ریکاوری نیز کاهش خواهد یافت. به نقل از مرحوم محسن نوری (با سابقه سه صعود زمستانی گرده آلمانها) رمز صعود این مسیر در زمستان سبک بودن و سریع رفتن است. البته سریع رفتن نیاز به تجربه و درک درست اهمیت لوازم دارد و اینکه چه چیزی را می توان و چه چیزی را نمی شود حذف کرد.

در ادامه به چند ترفند برای کاهش وزن کوله پشتی اشاره کردیم:

کوله پشتی با حجم کمتر

کوله پشتی بزرگ مثل خریدن خانه بزرگ است. شما احتمالا می توانید این خانه بزرگ را پر کنید اما این پر کردن یعنی لازم است همین موارد را با خود بکشید. زمانی که کوله پشتی با حجم بیش از حد بزرگ تهیه می کنید به صورت ناخودآگاه به دنبال آن خواهید بود که لوازم بیشتری در آن قرار دهید. نتیجه هم یک کوله سنگین تر است. اگر تازه کار هستید می توانید از پیشنهادات زیر برای انتخاب کوله پشتی استفاده کنید:

  • برنامه یکروزه بدون درگیری فنی: کوله 10 تا 20 لیتری
  • برنامه یکروزه با درگیری فنی و نیاز به لوازم فنی: کوله 20 تا 30 لیتری
  • برنامه دو روزه (بانوان) در فصل گرم سال بدون درگیری فنی: کوله 30 تا 35 لیتری
  • برنامه دوروزه در فصل گرم سال(آقایان) بدون درگیری فنی: 35 تا 40 لیتر
  • برنامه 4 تا 5 روزه در فصل زمستان: کوله 45 تا 50 لیتری.
  • صعود قلل 7000 متری کوله 45 تا 50 لیتری.
  • کوله صعود زمستانی دماوند (2-3 روزه) 40 تا 45 لیتر

شاید این حجم کوله به نظرتان کم باشد اما جالب است بدانید کوله استیو هاوس در گشایش مسیر روی نانگاپاربات با سبک آلپی تنها 15 کیلوگرم وزن داشت. شاید کوله چیدن به این روش قدری سخت باشد اما درک وزن درست به شما کمک می کند بهتر عمل کنید.

وسایل خود را وزن کنید

یک ترفند دیگر برای سبک کردن کوله وزن کردن وسایل به صورت تکی است. در این روش شما می فهمید که هر چیزی چقدر وزن دارد و کدام یک با توجه به استفاده ای که دارند بهتر خواهند بود. به طور مثال بین یک کاپشن پر کوهنوردی سبک و یک پلار سنگین ممکن است پلار سنگین وزن بیشتری داشته باشد در حالی که کاپشن پر سبک احتمالا وزن کمتری دارد.

از طرف دیگر توجه به برخی از ریزه کاری ها هم مهم است. به طور مثال برخی از انواع مواد غذایی با وزن بیشتری نسبت به کالری دارند. به عنوان یک قاعده تجربی هر ماده غذایی که به ازای هر صد گرم کمتر از 300 کالری دارد را کنار بگذارید.

ظرف و ظروف سنگین هم می توانند از مواردی باشند که بشود آنها را کنار گذاشت.

تهیه تجهیزات سبک تر

با تغییر رویکرد خود به حمل بار در کوه به تدریج می توانید کوله خود را سبک تر کنید. به عنوان مثال یک کیسه خواب با تراکم پر 600 معادل یک کیسه خواب با تراکم پر 800 و 30% سبکتر گرما ایجاد می کند. همچنین وزن خود کوله ها هم اهمیت دارد. کوله های پرحجم و بزرگ اغلب به شکل شگفت آوری سنگین تر هستند. این تفاوت وزن به 1 تا 1.5 کیلوگرم فقط در کوله می رسد. پس وزن کوله پشتی را هم باید در نظر بگیرید.

لیست تهیه کنید

تهیه چک لیست و چیدن لوازم سفر در کنار هم به شما کمک می کند تحلیل درستی پیرامون وزن کوله پشتی داشته باشید. به این شکل می فهمید که چه چیزی نیاز است و چه چیزی ضروری نیست. همین طور لازم است که با سایر همنوردان خود به خوبی هماهنگ باشید تا لوازم تیمی اضافی به همراه نبرید.

معایب کاهش وزن کوله پشتی

یکی از بزرگترین معایب کاهش وزن کوله پشتی احتمال حذف شدن لوازم ضروری است. یعنی چیزی از قلم بیافتد که نباید کنارگذاشته می شد. مساله دیگر هم در اینجا گرانتر شدن لوازم کوهنوردی می باشد، چرا که بعضا لوازم ارزانتر گرانتر هستند. البته این همیشه نیست و بیشتر از پول برای خرید لوازم مناسب به دانش نیاز دارید.

سخن آخر

توجه به جزییات چیزیست که باعث می شود در جمع کردن یک کوله با وزن بهینه استاد شوید. به طور کلی وزن یک کوله پشتی نباید از 20% وزن شما فراتر رود و توجه به نکاتی مانند اندازه درست کوله و سایر موارد برای تنظیم این مورد ضروری است. همچنین افزایش استقامت عضلانی برای کوله کشی چیزیست که می تواند به شما کمک کند تا در حمل کوله های سنگین تر پیشرفت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه